Kredi kartı hesap kesim tarihini nasıl değiştirebilirim

Bu ay kredi kartıma tek kuruş ödemeyeyim ama nasıl hem ödemeyeyim hemde yasal olsun diyorsunuz ve her şeyi bilen google amcaya bir soruyorsunuz ama ama ama oda ne varmış, bankalara çelme atmanın bir yolu varmış. Peki ne yapıyormuşuz bunun için farz-ı misal hesap kesim tarihimiz her ayın 10 unda, biz ayın 9 unda müşteri hizmetleri temsilcimizi arayıp diyoruz ki, hesap kesim tarihimizi her ayın 8 i yapmak istiyoruz. O kibar temsilcimizde hay hay efendim hemen yapıyorum diyor. Bir kaç dakika beklettikten sonra işleminiz tamamlandı. Başka yardımcı olabileceğim bir konu var mı diye sormayı da ihmal etmiyor. Gülümsemeniz yüzünüzde yayılıyor, teşekkürü borç bilip telefonu kapatıyorsunuz. Bu ay kredi kartından yırttınız.

(Tabi gelecek ay kim ödeyecekse o kredi kartı borcunu, Alaaddin’in sihirli lambası sadece masallarda var bunu da bir idrak edebilsek) İşte tamda bu düşüncelerle yaptınız işleminizi, ama böyle bir dünya yok. Bankalar hep sizden bir adım öndedir. Ayın 8 i geçmiş en yakın 8 de bir sonraki ayda hadi 1 ay daha kullansın çok sevgili müşterimiz kredi kartını önümüzdeki ay 2 aylık birden öder demez banka. Kesiverir 10 unda ekstrenizi ruhunuz duymaz sizde rahat rahat ayın 8 ini beklersiniz. Boş hayallere kapılmayın google amcanıza da pek kanmayın. İnternette her okuduğunuz bilgi doğrudur diye bir kural yok.

Ben bu konuda uyarayım da sizi sonra yok haberim yoktu, yok bilmiyordum falandı filandılarla sızlanmayın. Kanunu bilmemek mazeret sayılamayacağı gibi, bankalara göre kuralları bilmemekte mazeret sayılamaz. Şimdi size kredi kartınızın hesap kesim tarihini nasıl değiştirebileceğinizin yollarını anlatabilirim gönül rahatlığıyla. En kestirme yolu internet bankacılığına girip “Kredi Kartı İşlemleri” menüsünden “Hesap KesimTarihi” alt menüsünü açıp, dilediğiniz tarihi seçmeniz yeterli olacaktır. Kimilerine göre bundan daha kestirme olan yol müşteri hizmetleri temsilcisini arayıp değiştirmek. Tercih size kalmış.

Hesap kesim tarihini değiştirirken dikkat etmeniz gereken noktalarda yok değil. Tarih değiştirmek en kolayı unutmayın ki hesap kesim tarihinizden sonraki 10 gün içerisinde borcunuzu ödemek zorundasınız. Ayın 1 inde maaş alıyorsanız eğer en ideali ayın 25 inde hesap kesim tarihini oluşturmak bu durumda en geç ayın 4 yada 5 i son ödeme tarihiniz oluyor.

Bir önceki yazımız olan Elimde Vadesi Gelmemiş Senetler Var Iskonto Ettirebilir Miyim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın