Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Kredi bireylere belirli bir süre sonra geri almak kaydıyla satın alma gücü sağlanması anlamına gelmektedir. Bankalar tarafından bireylerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı kullandırılan krediler kendi aralarında her ne kadar çeşitlilik göstersede başvuru şartları hemen hemen her kredide benzerlik göstermektedir. Bireyler ihtiyaçlarını gidermek için bankalardan kullanacakları krediye başvururken gerekli başvuru şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Kredi kullanmak için gerekli olan ilk şart;

-Sigortalılık süresi: Çalışılan şirkette 6 aylık sigorta süresini doldurmuş olmak gerekmektedir. Bu süreden önce kredi çekme ihtiyacınız doğduysa daha önce sigortalı olarak başka bir iş yerinde en az 6 ay veya daha fazla çalıştıysanız bunu da söylemek kredinin onaylanabilmesi açısından uygun olmaktadır. Yada diğer biz çözüm ise maaş aldığınız bankadan kredi talebinde bulunmaktır.

kredi çekme şartları 2017

kredi çekme şartları 2017

-Ödenmemiş borcun olmaması: Kredi başvurusu sırasında devam eden bir borç varsa kredi başvurusu olumsuz sonuçlanacağı neredeyse kesindir. Bu gecikme ortadan kalksa bile bankalara ait ekranlarda bu gecikmenin kalktığını görmeleri en az bir ayı bulmaktadır. Böylelikle yeni kredi talebiniz en az bir ay ertelenmektedir.

-Kredi notu: Kredi alabilmenin en önemli şartlarından bir tanesidir. Olmazsa olmazıdır. Kredi talebinde bulunan bireyin banka görevlisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası ile Kredi kayıt bürosu tarafından sorgulaması yapılarak ortaya çıkan sayısal ifadenin en az 1 300 puan üzerinde olması gerekmektedir ki kredi talebi gerçekleştirilebilsin. Kredi notu düşük olan bireylere bankalar aracılığı ile yapılan kredi başvuruları otomatik olarak red cevabı almaktadır. Çoğu banka kredi notuna baktıktan sonra olamayacak bir kredi ise hiç kredi teklifini göndermeden müşteriye olumsuz cevap vermekte ve başka kurumlara yönlendirmektedir.

-İdari takipte olmamak: Bankalar aracılığı ile kullanmış olduğunuz ürünlerin herhangi bir tanesinin ödemesinde düzensizlik yaparak kanuni takibe kadar düşmesini çok rahat sağlayabilmektesiniz. Hal böyle olunca kredi kayıt bürosunda yapılan araştırmada o idari takibe düşürdüğünüz ürün idari takibi var kısmında kırmızı çizgi ile yer almakta ve bu neden ile kredi talebiniz direk olarak olumsuz sonuçlanmaktadır.

-Ödeme geçmişinin düzenli olması: Kredi çekmek istenildiğinde bakılan en önemli unsurlardan bir tanesi de bireyin ödeme geçmişidir. Eğer daha önce bankalardan kullanmış olduğu ürünlerden herhangi birine ait ödemelerde aksaklık yapmış ise o aksaklık kolay kolay peşini bırakmaz bireyin. Bankadan talep etmiş olduğu yeni kredide önüne eksi puan olarak çıkar ve çoğu zaman yeni kredi talebinin onaylanmasına engel teşkil eder.

Bütün bu nedenlerden dolayı eğer bankaların ürünlerinden yararlanmaya devam etmek istiyorsak özellikle yukarıda saymış olduğumuz nedenlerin üzerine düşmemiz gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Bankalar Dışında Hangi Kurumlar Kredi Verir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın