Kosgeb Dolandırıcıları Nasıl Çalışıyor?

Gün geçmiyor ki yeni bir dolandırıcılık sistemi daha ortaya çıkmasın. Hemen hemen her durumu fırsata çevirmek isteyen bu art niyetli kişilerin son zamanlarda dikkat çekmekte olan uygulamalarından biri de KOSGEB kredileri ile alakalı olarak yapmakta oldukları hilelerdir. Bu süreçte pek çok kişi zarar görmek ile beraber bu sebepten bugünkü yazımızda “Kosgeb dolandırıcıları nasıl çalışıyor?” sorusunu bir mağdurun ağzından okuyarak fikir sahibi olmanızı amaçlamaktayız.

Mağdurumuzun adı Gamze Hanım olmak ile beraber olayın tamamını ondan dinleyelim: ” Tekstil üzerine iş yaptığım bir dükkanım vardı hem giysi üretiyor hem de satıyordum. İşlerim iyi gidiyordu ancak dükkanım zamanla bana dar gelmeye başladı. ancak genişletmek için de toplu paraya ihtiyacım vardı. Elimde işimi görecek kadar nakit param yoktu, kredi çeksem ödeyip ödeyemeyeceğim konusunda kararsız kalıyordum. Tam bu aşamada Kosgeb’in faizsiz olarak kredi verdiğini duydum. Muhtemelen siz de duymuşsunuzdur. Ancak söz konusu olan bu son derece avantajlı krediye milyonlarca kişinin başvurduğunu görmekteydim ve bu durum benim keyfimi kaçırıyordu. Çünkü kredi alma şansım giderek azalıyordu.

KOSGEB den arıyorum diyenlere inanmayın

Bu aşamada bir şey yapmam gerekiyordu. İnternette dolaşırken “Kosgeb kredisi çıkarılır?” diye bir yazı gördüm ve dikkatlice okudum. Gerçekten de belli bir bedel karşılığında faizsiz kredi çıkaracaklarını hem de istediğimiz tutarda kredi alabileceğimize dair hizmet vereceklerini anlatıyorlardı. Bu durum beni çok sevindirse de ilk başta inanmadım ve bu yeri arayarak söz konusu işi nasıl yaptıklarını öğrenmeye çalıştım.

Kosgeb bünyesinde bir ortaklarını var olduğunu ve bu sayede de kredi verme süreçlerini doğrudan etkileyebildiklerini belirttiler. O kadar ikna edici konuştular ki almak istediğin kredinin yüzde otuzunu onlara ön ödeme yapma şartına karşılık faizsiz kredi alacağımı taahhüt ettiler ve bunun sonrasında almak istediğim 100 bin Türk Lirası’ı üzerinden hesaplayarak onlara sağdan soldan borç bularak ve elimdeki son paramı da kullanarak bu ön ödemeyi yaptım. Zaten ertesi gün kredi almaya hak kazananlar açıklanmıştı. İçim öyle rahattı ki ilk an listeye açıp bakma ihtiyacı bile duymadım. Ertesi gün baktığımda ise listede adımı göremeyince çok oldum. Hemen firmayı aradım ama tüm hatları iptal ettirmişlerdi. her ne kadar mahkemeye versem de karşımda hiçbir muhatap bulamadığım için dava düştü. Bu yüzden hepinize bu tarz yerlere kesinlikle itibar etmemenizi öneririm.”

Bir önceki yazımız olan Tefeciler İletişim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın