Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Acil nakit ihtiyaçlarını gidermek için uygulanacak olan yöntemlerin başında kredi almak gelmekle beraber bazı kişiler bu olanaktan faydalanıp faydalanamayacakları konusunda tereddütte kalmaktadır. Söz konusu olan bu kişiler arasında ismi kara listede olanlar da bulunmakta olup kara listede olanlar kredi alabilir mi diye merak etmektedirler. Bu konu ile alakalı olarak verilecek olan cevabın detayları  ise yazımızın devamında detaylı olarak anlatılmaktadır.

kara-liste

kara-liste

İlk aşamada kara liste nedir, kimler kara listeye girer sorularına cevap vermek bu konuda açıklama yapmak açısından önemli bir konu olmaktadır. Bankalara olan borçlarını belli bir süre ödemeyen ve bu konuda hiçbir çözüm çağrısına cevap vermemiş olan kişiler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bildirilmekte olup ismi kayıt altına alınmaktadır. Söz konusu olan bu kayıt işlemine “kara liste” adı verilmekte olup bu uygulamadaki amaç riskli bir özellik taşımakta olan kişileri kullanılan interaktif yöntem sayesinde tüm bankalara bildirmek ve uzak durulması gerektiğini belirtmektir.

KARA LİSTEDEKİLERE KREDİ

Tüm bu anlatılanlar da göstermektedir ki kara listede olanların bankalardan kredi alma imkanları bulunmamaktadır. Zaten temel amaç deyim yerinde ise bu kişiye yönelik olarak bankaları uyarmak olduğundan dolayı ne yazık ki hiçbir banka bu kişilere hizmet verme konusuna ılımlı bakmayacaktır.

Anlatılan durumda olan bu kişilerin bankalar ile hizmet akdine varabilmeleri için gerekli olan şartlar mevcut olmakla birlikte genel çerçevede şu şekildedir; ilk olarak bu kişilerin mevcut olan banka borçlarını gecikme faizleri de dahil olmak üzere ödemeleri gerekmektedir. Daha sonraki adım ise bu ödeme işleminin üzerinden belli  bir zaman geçmesi olmak ile beraber bu süreç genel çerçevede beş yıldır. Yapılacak olan düzenli bankacılık hizmetleri ile daha da kısalabilecek bu zaman diliminin kişiden kişiye değiştiğini söylemek daha mantıklı olacaktır.

Bu durumda olan ve acil nakit sıkıntısı çeken kişilere önerilebilecek diğer kredi yöntemleri ise şunlardır;

a. Kredi danışmanlık firmaları  aracılığı ile ya da direk olarak kredi danışmanlık firmalarından kredi almak,

b. İkrazatçı firmalardan kredi almak ya da

c. Taksitle telefon almak

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın