Herkese Farklı Faiz Oranı Veren Banka

Biz bireylerin birbirinden farklı ne çok özelliği mevcut. Bir kere hiç birimiz birbirimize benzemeyiz sima olarak. Göz rengimizden, parmak şeklimize kadar en uç noktalar ile ayrılırız birbirimizden. Tabi ki huylarımız  da bir o kadar ayrı birbirinden. Bu kadar çok ayrı yönümüzün yanında ortak noktalarımızda bulunmakta elbette.

Mesela ihtiyaçlarımız. Neredeyse tüm bireylerin temel ihtiyaçları birbiri ile benzerlik göstermektedir. Örneğin yemek yemek,uyumak,nakit para ihtiyacı gibi temel ihtiyaçlarımız süreklilik göstermekte ve tüm bireyler tarafından ortak ihtiyaçlar kategorisine girmektedir. Farklılık gösteren bir ürün olan nakit para ihtiyaçlarımızın ne için olduğu ve tutarın ne kadar olduğu alanındadır.

Ancak bu ihtiyaçları gidermenin yolu da tüm bireyler açısından çoğu zaman benzerlik göstermektedir. Günümüzde bu işi yapmak ile mükellef olan finans kurumları arasında yer alan bankalar. Genellikle tüm bireylerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı başvurdukları tek noktadır. Bankaların bireylerin dertlerine derman olmak için piyasaya sürdükleri bireysel krediler sayesinde bireyler nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler çoğu zaman.

Ancak bireylerin birbirlerinden  farklılık gösteren bir özelliği de bankalar aracılığı ile kredi çekebilmeye yarayan sicil puanlarıdır. Bireyler çoğu zaman bankalardan kredi kullanırken faiz oranlarını araştırarak kendilerine en uygun faizi veren bankayı tercih etmektedirler. Bu farklılık gösteren sicil puanlarına göre sicil puanı yüksek olan birey sicil puanı düşük olan birey ile aynı faiz oranından kredi kullanmak istememektedir çoğu zaman.

İşte bireylerin var olan bu talepleri doğrultusunda bankalar harekete geçerek faiz oranlarının bireyler arasında değişiklik göstermesi şeklinde bir uygulama yapılmıştır. Çoğu banka tarafından henüz geçilmemiş olan bu uygulama ING bank tarafından ilk olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Bireylerin kredi çekebilmek adına kullandıkları kredi puanına bakılarak faiz oranı sunulan kredi sayesinde kredi notu yüksek olan bireyler oldukça cazip faiz oranlarından yararlanarak nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Bu ürün sayesinde bireyler aracılığı ile oldukça talep gören bir banka haline gelmiştir ING bank. Üstelik ilgili faiz oranlarının 0.99 dan başlıyor olması talebi arttıran en önemli nedenler arasındadır. İlgili kampanya 4.000-TL tutar ile 100.000-TL tutar arasında bulunan rakamlar için geçerli olup kampanyaya son başvuru tarihi 30 eylül 2016 dır.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın