HAC Ödemeleri PTT den Nasıl Yapılır

Hac görevimizi yapabilmek için birçok kişi parasını biriktirip, bu hayalini gerçekleştirmek ister. Tüm günahlarımızdan arınmak için gittiğimiz Hac  ziyaretimiz kayıtlarımızı Diyanet İşlerine başvuruda bulunmamız gerekmektedir.

2017 yılında Diyanet işleri PTT ile ödeme alma anlaşması yapmıştır. Böylelikle kolay bir şekilde istediğimiz yerdeki PTT lerden ödeme yapabileceğiz.  Özellikle Ptt şubeleri tüm illerimizde yaygındır. Bankaların olmadığı yerlerde bile kolaylıkla Ptt şubelerine ulaşabilirsiniz.                                                                                                                           Diyanet işlerinden kaydınızı yaptırmadan önce, 20 TL ödemelerinizi PTT şubelerinden Tc kimlik numaranız ile birlikte yapabileceksiniz. Kayıt işlemleri 28 Aralık 2016 da başladı. Son başvuru işlemleri 2017 Ocak ayının 6 sını kadar olacaktır. Hac başvuruları için zaman kaybetmeden yapmanız gerekmektedir. Kayıt işlemlerinizi yaptıktan sonra, kayıt bilgileri ve kura değişiklikleri yapmak isteyenler 9 Ocaktan 31 Ocağa kadar yapabileceklerdir.  Hac başvurularınızı internet üzerinden hac.diyanet.gov.tr adresinden de yapabilirsiniz. Ya da direk müftülüklerden de yapabilirsiniz.

İlk defa kayıt yaptıracaklar anlaşmalı olunan bankalardan 20 TL yi yatırdıktan sonra kayıt yaptırabilirler. Ancak ödeme yapıldıktan sonra TC kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapabilirsiniz. Daha önce kayıtları olanları ise kayıt yenileme işlemlerinden kayıtlarını gerçekleştirebilirler. Kayıt yaptırdıktan sonra kura sistemine girmiş olacaksınız. Kura çekimlerinin sonuçlarını yine internet üzerinden TC kimlik numaranız birlikte sorgulayabilirsiniz.

Tüm hac adaylarının en çok merak ettiği sorulardan birisi de 2017 de Hac fiyatlarıdır. 14 günlük yürüme mesafeli olan için kişi başı ücreti, 4,990 TL. 20 günlük yürüme mesafeli 5,510 TL. 14 günlük servisli kişi başı ücretleri 4,430 TL. 24 günlük servis kişi başı ücreti, 5,330 TL. 14 günlük Grand Mekke Holiday Willa kişi başı ücreti 6,110 TL. 11 günlük Otel Marrıot, Ecyad Holiday Willa kişi başı ücreti 6,230 TL. 7 günlük Otel Hilton, Mövenpick Opray Otel, Medine Hilton kişi başı ücreti 7,020 TL. 11 günlük yarı yıl tatili servisli öğrenci 3,590 ve veli 4.090 TL. 11 günlük yarı tatili yürüme mesafeli öğrenci 4.200 ve veli 4.560 TL olarak fiyatlar belirlenmiştir. Şimdiden herkese hayırlısıyla gitmeyi ve dönmesi nasip etsin.

Bir önceki yazımız olan Ölen Emeklinin Kredi Borcu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın