Finansbank Evini Değiştiren Konut Kredisi

Yeni ve büyük kompleks siteler inşa edilmeye başlanalı beri konut piyasasında da oldukça büyük hareketlenme görülüyor. İnşaat sektörü en parlak dönemlerinden birini yaşıyor. Bu kadar çok sayıda konut piyasaya sunuluyor ama bu konutlara olan talep de o oranda artıyor.

Bu durumun farkında olan bankalar birbirinden farklı özelliklerde çok sayıda konut kredisini müşterilerin tercihlerine sunmaktadır. Hatta aynı banka içinde bile farklı özelliklerde çok sayıda konut kredisi türü bulunmaktadır.

Finansbank, Standart Konut Kredisi yanında, Ana Para Ertelemeli Konut Kredisi, Artan – Azalan Taksitli Konut Kredisi, Peşinatsız Yüzde 100 Konut Kredisi, Evini Değiştiren Konut Kredisi gibi isimler verdiği çeşitli Konut Kredisi ürünleri hazırlamıştır.

Bunların içinde bulunan Evini Değiştiren Konut Kredisi’nin ana hedefi, müşterilerin, ellerindeki konutun satılmasını beklemeden yeni konut sahibi olmalarına fırsat veren bir üründür. Banka bu konut kredisinde bir avantaj daha sunuyor. Yeni alınan konut için peşinat ödemesine gerek bırakmıyor. Yani konutun ekspertiz değerinin tamamı kadar bu krediyi verebiliyor.
Evini Değiştiren Konut Kredisi’nin diğer özelliklerine gelince. Bu kredi Türk Lirası olarak kullanılıyor. Kredinin vadesi en fazla 180 aya kadar uzayabiliyor (yani 15 yıl). Faiz oranı kredi vadesi boyunca değişmiyor. Bu durumda müşteriler ileri yıllardaki bütçelerini şimdiden öngörebiliyorlar. Mevcut konutun satılması için bir sıkışıklık olmadığından, alınacak kredinin ödeme planında, yıl sonlarına ara ödemeler koymak mümkündür.

Evini Değiştiren Konut Kredisi’nden sadece gerçek kişiler yararlanabilir. Kredi kullandırımı sırasında yeni alınacak konutun ekspertiz değerlemesi yanında mevcut konut için de ekspertiz değerlemesi yapılır.

Eğer müşteri, kredi taksitlerinin bir veya birkaçını erken ödemek isterse, Finansbank, kalan vade sayısı 36 ayı geçmiyorsa ödenen anapara tutarının yüzde 1’ini, 36 aydan fazla ise yüzde 2’sini geçmeyecek miktarda masraf tahsil etmektedir. Mevcut konutun satışından sonra yapılacak ara ödemelerde erken ödeme masrafı alınmıyor.
Evini Değiştiren Konut Kredisi kullandırılırken, banka güvence olarak, hem mevcut konut için hem de satın alınan yeni konut için ipotek koyduruyor. Genelde kefil aramıyor ama banka gerekli gördüğünde kefil talep edebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın