Finansbank Borç Transfer Kredisi

Kısaca tanımlamak gerekirse, borç transfer işlemi, borçların yeniden yapılandırılmasıdır denebilir. Birden fazla bankaya kredi ve ya kredi kartı boru olan müşterilerin, bu dağınık borçlarının, tek bir kredi altında toplanması ve bu şekilde toplam borcun eşit taksitler halinde geri ödemesine imkan verilmesi işlemine borç transfer işlemi, borcun yeniden yapılanması işlemi veya bazı bankaların kullandığı gibi refinansman işlemi denir. Başka bir ifade ile de bu işlem bir kredi konsolidasyonudur.

Aslında bu işlemin yapılmasında müşterinin ödeme güçlüğü çekmesi esas değildir. Aksine kredi borcunu düzenli ödeyen müşterilerin çeşitli bankalara olan kredi borçlarına karşılık bankaların yeni bir kredi tahsis etmeleri ve bu yoldan borcuna sadık müşterileri kendi portföyüne çekme arayışları vardır.

Bankacılık sistemi içinde pek de etik görünmeyen ama yasal olan bu uygulama ile aslında bankalar kredi portföylerini genişletirken, rakiplerine karşı da bir üstünlük sağlamış olmaktadır.
Bu amaçla yola çıkan Finansbank da tüketici kredisi ürünleri arasına bir de Borç Transfer Kredisi’ni eklemiştir. Bugünün koşullarında, diğer bankalardaki kredi ve kredi kartı borçlarını Finansbank’a taşıyan müşterilere aylık %1,23’ten başlayan faiz oranları sunulmaktadır. Kredi 36 aya kadar vade ile talep edilebilir ve borçlarını tek bir yerden ödemek isteyen müşteriler için oldukça cazip bir üründür. Finansbank, Borç Transfer Kredisi talep eden müşterilerine uygun faiz oranları ve esnek ödeme imkanı sunmaktadır.

Finansbank bu kredi için bazı koşullar getirmiştir. Örneğin, transfer edilebilecek ürünler, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve kredi kartı borçlarıdır. Konut kredisi, Kredili Mevduat Hesabı borçları ve Finansbank’taki borçlar için bu kredi verilmiyor. Diğer bankadaki kredi borcu kısmen devredilemez. Borcun tamamı devredilmelidir. Krediyi talep eden kişi, transfer edilecek borcun bütün detaylarını vermek zorundadır.

Borç Transfer Kredisi talep etmek için yine SMS sistemi veya bankanın internet sitesi kullanılabilir, ama burada borcun yeniden yapılanması işlemi söz konusu olduğundan ve birden fazla bankadaki birden fazla kredilerin birleştirilmesi söz konusu olduğundan, kredi başvurusunun doğrudan Finansbank şubelerinden birine yapılması, hızlı sonuç almak açısından daha uygundur.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın