Engelsiz Bankacılık Nedir?

Bankacılık hizmetleri tüm dünyada uygulanmakta olup parasal olarak yapılan her türlü hizmet her durumdan insanın hayatın akışı içerisinde kullanmak zorunda olduğu süreçler olmaktadır. Bu noktada engelli vatandaşların da bankalara ve sunmakta olduğu hizmetlere ihtiyaç duyduğunu ancak hemen hemen her bankacılık uygulamasının engelli vatandaşları düşünülmeden hazırlandığı da adı geçen yerlerin en önemli eksiklikleri arasında yer almaktadır. Ancak bu noktada yeni yeni uygulanmaya başlamış olan engelsiz bankacılık sistemi, ülkemizde engelli vatandaşlar düşünülerek hazırlanmış olan ilk proje olma özelliği taşımaktadır.

yapı-kredi-engelsiz-bankacılık

yapı-kredi-engelsiz-bankacılık

Söylendiği gibi yeni yeni uygulanmakta olan bu sistem Yapı Kredi Bankası‘nın bir çalışması olmak ile beraber bu konuda belirtilmesi gereken diğer detaylar şunlardır;

Engelsiz Bankacılık Nedir?

Her sağlam insanın birer engelli adayı olduğunu düşünür isek uygulanmakta olan bu sistem oldukça fazla sayıda müşteriye hizmet ulaştırmayı hedef almakta olup, her türlü engelli vatandaşa kolay şartlar dahilinde bankacılık faaliyetlerini yerine getirme olanağı vermektedir.

Engelsiz Bankacılık Çalışmasının Hizmet Kapsamı Nedir?

Yapı Kredi Bankası’nın alanında öncü olan bu sistemine ait olan belli başlı uygulamalar olmak ile beraber bu konudaki asıl amaç bankacılık ve finans sektöründe engelleri aşan bir hizmet süreci sunabilmektir. Bu kapsamda verilmekte olan hizmetler şunlardır;

Engelsiz ATM Sistemi

Adı geçmekte olan bu sistemin amacı görme engelli vatandaşların da Yapı Kredi bankamatiklerinden rahat bir şekilde hizmet almasını sağlamaktır. Sesli bir yönlendirme sistemine sahip olan bu özel ATM’ler aracılığı ile her türlü işlem yapılabilirken yine mevcut olan kulaklık girişi sayesinde hiçbir şekilde güvenlik zafiyeti de yaşanmamaktadır.

Mevzu bahis olan bu engelsiz ATM’lerin bir de ortopedik vatandaşlar için tasarlanmış hal mevcut olmak ile birlikte bu hizmet de tekerlekli sandalye kullanan vatandaşların rahat bir şekilde ATM’ye ulaşması hedeflenmektedir.

Online İşlem Sistemi

Bu uygulama da işitme engelli vatandaşlara yönelik olarak geliştirilmiş bir sistemi içermek ile beraber çağrı merkezi aracılığı ile işlem yapma imkanı mevcut olan söz konusu vatandaşlara son derece rahat bir şekilde kullanabilecekleri online çağrı merkezi hizmeti sunmaktadırlar.

 

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın