Emekli Maaşı Zam Farkı

Ülkemizde 11.5 milyon emekli vatandaşımız yaşamaktadır. Emeklilik iş hayatı sona erdikten sonra belli bir yıl çalışan vatandaşlarımızın yaşlılık döneminde hayatlarını devam ettirebilmeleri için verilen bir miktar paradır. Emekli maaşı zamları bilindiği üzere yılda iki kez artmaktadır. Ocak ayında ve haziran ayında zam farkı alacak olan vatandaşlarımız 14 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak olan zamların oranlarını beklemektedir. Emekli maaşlarındaki artış HEM SSK emeklisi hem de BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlarımıza birlikte yapılacaktır. Maaşta yapılacak olan artış enflasyona bağlı olarak yapılmaktadır. Enflasyona bağlı olarak 2017 yılının 2. Döneminde açıklanan zam oranı 0.30 olarak belirlenmiştir. Bu enflasyon gerçekleşirse zam oranı olarak yüzde 6.48 olarak belirlenecektir.

Emekli Maaşına Yapılan Zamlar Yeterli Midir?

İş hayatı sona eren vatandaşlarımız emekli olduktan sonra maaşları çok aza indirilmektedir. Emekli olan vatandaşlarımız her yıl dört gözle yapılacak olan zamları beklemekte Ocak ve Haziran ayında yapılacak 50 ya da 100 lira kadar zamla yetinmeye çalışılmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yapılacak olan zammı dört gözle bekleyen vatandaşlarımız zamlı maaşları almak için bayram öncesi heyecanla beklemektedir. Ülkemizde emekli maaşı çok az olduğu için emekli vatandaşlarımız bu haberi dört gözle beklemektedir.

Emekli olan vatandaşımız normalde aldığı maaşın yarısından daha aza indirilmesi geçim sıkıntısı yaşanan ülkemizde daha da büyük geçim sıkıntılarına sebep olmaktadır. Bu yüzden emekliye verilecek zam umarım bu yıl vatandaşımızın yüzünü azda olsa güldürebilir.

Emeklilere Devlet Eli ile Sunulmakta Olan Diğer Fırsatlar

Emekli vatandaşlarımız aldıkları az miktarda maaş ile yazın cep yakan tatil yerlerine giderek tatillerini yapamamaktadırlar. Bu yüzden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamındaki proje kapsamında ucuz tatil fırsatı sağlanacaktır. Eylül ekim ve kasım aylarını kapsayan bu proje eylül ayında yürürlüğe gireceği beklenmektedir. Bunun yanı sıra ucuz uçak bileti gibi avantajlar artık emekli olan vatandaşlarımıza seçenek olarak sunulacaktır. Emekli vatandaşlarımıza tatil fırsatı sunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eylül ayında yürürlüğe girmesiyle emekliler bu yıl tatilin tadını çıkaracaklar.

Bir önceki yazımız olan İhracat Fazlası Mallar Nereden Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın