Devlet Kredisi Nedir Nasıl Alınır Ne Kadar?

Kimi zaman acil nakit ihtiyaçlarımızı gidermek adına faydalanabileceğimiz en büyük olanak develet destekli krediler olmak ile beraber bu aşamada en çok merak edilenler arasında “Devlet kredisi nedir? Nasıl alınır? Ne kadardır?” gibi konular mevcut olmaktadır. Bu sebepten dolayı bugünkü yazımızda belirtilmekte olan soruları en çözüm odaklı şekilde yanıtlamaya çalışacağız.

Devlet Kredisi Nedir?

Belli başlı durumlar dahilinde bizzat devlet eli ile ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan kredilere devlet kredisi adı verilmektedir. Yapılmakta olan bu işlemde amaç genel olarak bazı alanlarda destekleme ve yardım yapmak olmak ile beraber örneklendirmek gerekirse; tarım destek kredileri, üretici destek kredileri, girişimci destek kredileri, emeklilere özel krediler, şehit yakınlarına ve gazilere özel krediler, engellilere özel krediler bunların arasında yer almaktadır.

Anlaşılacağı üzere devlet destekli kredilerin tümü spesifik amaçlar ile veriliyor olmak ile beraber amaç dışı müracaatlar kesinlikle geri çevrilmektedir. Bu sebepten eğer siz de destekleme ve yardım kredilerinden faydalanabilecek nitelikte iseniz bu süreçleri yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Devlet Kredisi Nasıl Alınır?

Asıl olarak merak edilen ve hakkında bilgi alınmak istenen detay bu olmak ile beraber adı geçen kredi olanağından faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında bu hizmeti veren yerleri takip etmek gelmektedir. Bu yerler arasında ise genel olarak yazımızın devamında belirtilenler mevcut olmaktadır;

A. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve  Destekleme İdaresi Başkanlığı yani kısa adı ile KOSGEB,

B. Kalkınma Ajansları,

C. Kamu sermeyeli bankalar yani Halk Bankası, Vakıf Bankası ve Ziraat Bankası,

Ç. Tarım Kredi Kooperatifleri,

D. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları,

E. Ticaret Odaları ve buna benzer yerlerdir.

Devlet Kredisi Ne Kadardır?

Bu konu pek çok kişi tarafından en çok merak edilen ve kendi bütçelerini ayarlamak adına bilinmesi gereken bir konu olsa da ne yazık ki son derece ucu açık bir soru olmakta ve net bir yanıt vermek mümkün olmamaktadır. Ancak her devlet kredisinin mevcut olan sıkıntıları çözmek amacı ile verildiğini düşünürsek bu onuda tereddüt yaşamaya da gerek olmamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Kadınlar Çalışmadan Emekli Olabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın