Devlet Bankaları Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Avantajlar Sunuyor

Hemen hemen her konuda biz bireylerin ardında duran devletimiz son olarak çıkarttığı yeni uygulama ile maddi durum yetersizliklerinden dolayı konut sahibi olamayan bireyleri hedef almıştır. Tüm bireylerin kendilerine ait konutları olmasını isteyen devletimiz, devlet bankaları aracılığı ile konut almak isteyen bireylere kullandırılan konut kredilerinde faiz indirimi uygulamasını başlatarak işe başlamıştır.

Ayrıca devlet  bankaların da  yeni bir uygulama olarak ortaya çıkan  olan konut hesabı tanımlaması adı altında bir uygulama başlatılmıştır. Devlet desteğini arkasına alarak bankalar aracılığı ile ilk kez konut sahibi olacak bireyler için açılmakta olan bu konut hesabı sayesinde bir çok bireyin konut sahibi olabilmesi hedeflenmektedir. İlgili konut hesabı her birey için bir kez açılabilmektedir.

devlet bankaları ev almak isteyenlere avantajlar

devlet bankaları ev almak isteyenlere avantajlar

Aynı bireye birden fazla konut hesabı açılamamaktadır. Reşit olmayan bireyler konut hesabı açtırmak istediklerinde velileri aracılığı ile ilgili hesap açılım işlemi yaptırılabilecek. Devlet teşvikini almak isteyen bireylerin konut hesabını açtırdıktan sonra 3 sene boyunca düzenli olarak bu hesaba para ödemesi yapması gerekmektedir.

Bireylere yalnızca bir adet konut sahibi olabilmeyi sağlayan konut hesabı açtırarak devlet katkısı ile konut almak  için belirli şartlara sahip olmak gerekmektedir. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş yani reşit olmuş olmak gerekmektedir. Konut hesabı açtırarak devlet katkısından yararlanmak isteyen bireyin üzerine kayıtlı herhangi bir konutun bulunmaması gerekmektedir.

Bankalar aracılığı ile açılmakta olan konut hesabına 3 yıl düzenli ödeme yapmış bulunan bireylerin 3 sene sonunda konut taleplerini iletmeleri durumunda evlet hesapta biriken tutarı bankadan çekme yetkisine sahip olan bireylere devlet teşviki olarak hesapta birikmiş olan tutarın %20 si kadar olan tutar üzerine eklenerek bireye verilmektedir. Ancak devlet tarafından verilecek olan bu %20 lik teşvik bedelinin yasal üst sınırı bulunmaktadır. En fazla 15.000-TL tutara kadar verilebilecek olan teşvik bireyin içeride biriken parasının %20 sinin 15.000-TL yi aşması durumunda devlet teşviki sadece 15.000-TL olarak verilmektedir.

Konut hesabına ait ödemeler aylık periyotlarda yapılabildiği gibi 3 aylık periyotlarda da yapılabilmektedir. İlgili hesaba devlet teşvikinden yararlanabilmek için 3 yıl boyunca yapılan düzenli ödeme tutarına ait en alt limit 250-TL olarak belirlenmiştir. 250-TL tutarın altında ödeme yapamayacak olan bireyler en üst sınır olan 2.500-TL tutara kadar ödeme yapabilmektedirler. Önemli olan ödemelerinde herhangi bir düzensizliğin bulmamış olmasıdır.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın