Çek Karşılığı Kredi Veren Bankalar

Ticari kredi almak pek çok iktisadi teşebbüsün sık sık başvurmakta olduğu yöntemlerden biri olmakla beraber, ülkemizde hizmet veren bankaların hemen hemen hepsi anlatılmakta olan sistemde hizmet vermektedir. Mevcut olan işletmelerin varlığını devam ettirmeleri için önemli bir ihtiyaç olan krediler ile alakalı olarak sunulmakta olan olanakları çeşitliliği de bir hayli fazladır. Bu konuda hizmet kalitesini  arttırmak amacı ile çek karşılığı hizmet veren bankalar da bulunmakta olup bu sistem ellerinde nakit bulunmamakta olan yerlerin son derece rahat şartlar dahilinde kredi almalarını sağlamaktadır.

Çek ile kredi veren bankalardan bahsetmemiz gerekir ise en çok kullanılanları ve söz konusu olan hizmetleri ile alakalı detayları şunlardır;

Vakıf Bankası Çek Karşılığı Kredi

Firmaların elinde bulunmakta olan çekleri alarak kredi vermekte olan bankalardan biri de ülkemizde hizmet veren kamu bankalarından ve sıklıkla tercih edilen yerlerden biri olan Vakıf Bankası’dır. İktisadi teşebbüslerin finansman desteği ile alakalı olarak çözüm sunmakta olan bu bankanın hizmet detayları şu şekildedir;

  1. Söz konusu olan çekleri teminat olarak kabul etmektedirler,
  2. Bu krediye  ait olan faizler ise düzenli olarak işlemek ile beraber nakit olarak tahsil edilmektedir,
  3. Faizlerin tahsili ise üç aylık periyotla ile alınmaktadır.
  4. Söz konusu olan bu krediyi almış olan işletmelerin borçlarını erkenden kapatma gibi bir hakları da mevcut olmaktadır.
  5. Çek karşılığında kredi almış olan işletmeler bu borçlarının ödemesini tamamladıkları zaman yeniden kredi alma haklarını da kullanabilmektedir.

Ziraat Bankası Çek Karşılığı Kredi

Mevzu bahis olan hizmeti vermekte olan yerlerden biri de ülkemizin en köklü ve en gelişmiş bankaları  arasında ön sıralarda yer almakta olan Ziraat Bankası’dır.

  1. Bu banka elinizde bulunmakta olan çekleri teminat olarak kabul etmekte bu belgelere dayanarak kredi vermektedir.
  2. Elinizde bulunmakta olan çekler ile kredi alma sürecine dahil olduğunuz zaman belli  bir oranda da faiz ödemesi yapmamız gerekmekte olan durumlar arasında yer almaktadır.
  3. Yapılacak olan faiz ödemelerini ise bankamıza periyodik olarak ve nakit para şeklinde ödememiz gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın