Akbank İkinci El Taşıt Kredisi

Araca olan talebin önlenemez artışı, doğal olarak araç kedilerine olan talebi de arttırmaktadır. Öyle ki, bankacılık sisteminde ilk başlarda sadece birinci el, sıfır kilometre araçlar için taşıt kredisi verilirken, bugün ikinci el araçlar için de taşıt kredisi verilmektedir. Üstelik bankalar zaman zaman taşıt kredileri için kampanyalar da düzenlemektedir.

Bugünlerde Akbank da taşıt kredilerinde kampanya uygulamaktadır. Üstelik aracın sıfır kilometre veya ikinci el olması da kampanya koşulları açısından farketmiyor. Ayrıca alınacak aracın markası veya modeli de farketmiyor.

Akbank taşıt kredilerini müşterilere lanse ederken, hangi aracı alacağınıza karar verin, biz ihtiyacınız olan Taşıt Kredisi’ni verelim, diyor. Böyle bir çağrı, araba almak için bütçesini zorlayan insanlar için büyük kolaylık sağlıyor.

Akbank İkinci El Taşıt Kredisi talep etmek için 18 yaşından büyük olmak gerekiyor. Ayrıca yapılacak risk ve istihbarat çalışmasında olumsuz bir durum çıkmaması gerekiyor. Bu arada kredi talep eden kişinin gelirini belgelemesi de gerekiyor. Kredi taksitleri, ailenin aylık ortalama gelirinin yüzde ellisini geçmemelidir. Akbank, krediyi kullanan için hayat sigortası ve araç için de kasko sigorta yaptırıyor. Bunun yanında krediyi kullanan kişi için bir de ferdi kaza sigortası yaptırılıyor. Sigorta poliçeleri bir yıllık olduğundan bir yıldan uzun vadeli kredilerde sigorta poliçeleri yenileniyor. Son bir nokta da güvence amacı ile banka araç üzerine rehin koyuyor. Bu rehin, kredi borcunun ödenmeme ihtimaline karşı bankanın kendisini güvenceye alması içindir.

Akbank İkinci El Taşıt Kredisi almak isteyen kişiler, bankaya belli belgeleri vermek durumundadır. Örneğin banka, Nüfus Cüzdanı veya sürücü belgesinin aslı veya fotokopisi, gerek görüldüğünde adresi teyit etmek için herhangi bir fatura ve gelir durumunu gösteren bir belge istiyor. Sabit gelirli kişiler maaş bordrosunu ya da çalıştıkları şirketten alacakları, maaşlarını gösteren onaylı bir belge verebilirler. Serbest meslek sahipleri ise vergi levhası ve Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan kuruluş ilanı fotokopisini verebilirler. Krediyi kullanan kişi gelir olarak gayrimenkul geliri beyan etmişse bu durumda tapunun bir fotokopisini verirler. Bütün bunların yanında, ikinci el araç satışları Noter tarafından yapıldığından, Noter Satış Sözleşmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın