Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi Notum Kaç Nasıl Öğrenirim?

Yazımıza başlamadan önce hemen belirtmek isteriz ki kredi puanını öğrenme ücretlidir. Sadece bir defaya mahsus ücretsiz olarak kredi notu öğrenilebilir. Nasıl olacağını siz açıklıyoruz.

Bankalara yapılan ödemeler, kredi ve kredi kartı ödemelerinin geçmişi her birey için ayrı ayrı kayıt altına alınır. Bu kayıtın yapıldığı birim Kredi Kayıt Bürosu’dur. Kredi Kayıt Bürosu’nda bireylerin geçmiş ödeme sicilleri ve ödeme düzeni kayıtlıdır. Kredi almak için bankaya başvuru yapan kişi, bu geçmiş ödeme kayıtlarına göre kredi notu ile değerlendirilir. Kredi notu yüksek olan başvuru sahibi eğer geçer not alabilirse kredi başvurusu onaylanır. Kredi notu düşük ise bu başvuru reddedilir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu’na üye olmak gerekir. Buraya üye olduktan sonra kimlik bilgilerini girerek sistemden kredi notunun kaç olduğu öğrenilebilinir. Ayrıca internetten www.findeks.com sitesine girip kredi notu sorgula kısmından ” anında öğren ” yazan kısmı tıklayıp TC kimlik numaranızı yazarak ve sistemin istediği diğer bilgileri girerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlemin ilki ücretsiz, ikinci ve daha sonraki sorgulamalar 4 TL ile ücretlendirilir.

Bankacılıkta kredi notu 0 ile 1900 değer aralığındadır. En riskli gruba girenler 0, en az riskli gruba girenlerin ise puanı 1900 ve üzeridir.

0 ile 799 kredi puan aralığı; en düşük not aralığıdır ve bu not aralığında olanların kredi alma olasılığı yok gibidir. Bunun sebebi daha önceki banka ödemelerinizi geciktirmiş olmanız ya da daha önce hiç bir banka ile çalışmamanız ihtimalleri olabilir.

800 ile 1299  kredi puan aralığı; bu not aralığında olanlar yalnız kefil ile ya da ipotek göstererek kredi alabilirler.

1300 ile 1499 kredi puan aralığı; bu grup az risk olan gruptur. Genellikle kredi alabilirler.

1500 ile 1699 kredi puan aralığı; oldukça iyi gruptur. Bu gruptakiler ödemelerini zamanında ertelemeden yapmış, kredi alabilmesi yüksek olan gruptur.

1700 ile 1900 arası en güvenilir kişiler olup, en rahat kredi alabilen gruptur.

kredi notu kaç olmalıdır

kredi notu kaç olmalıdır

Bazı durumlarda kredi notu 1900 olan bir bireysel müşterinin bile kredi başvurusu onaylanmayabilir. Böyle durum ile karşılaşıldığında bunun sebebini kredi notum kaç olmalı diye banka ile görüşüp, karşılıklı çözüm üreterek bu sorun ortadan kalkabilir.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama, bankaya yapılan kredi başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağı anlamına da geldiği için önemli bir husustur. Peki kredi notunu öğrenmek için nasıl bir yol izlemeli? Bunun için bir değil birden çok yol vardır. En doğrusu ve ilk sırada olanı Kredi Kayıt Bürosu (KKB) aracılığıyla kredi notunu öğrenmektir. Bunun için KKB ‘ye üye olmak gerekir. İnternet aracılığıyla KKB ‘ye kimlik bilgilerinizi yazarak bireysel ya da ticari üyeliği seçip üyelik işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bundan sonra dilediğiniz zaman kredi notunuzu KKB ‘nin internet sitesine giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

KKB dışında bankalardan da kredi notunu öğrenmeniz mümkün. Bunun için bankaya bizzat giderek ya da internet bankacılığı ile bunu halledebilirsiniz. Şubeye gitmeyi tercih ettiyseniz önce bankaya kredi notu öğrenme dilekçesi vermeniz gerekecektir. Bu dilekçeyi dikkate alan banka yetkilileri size kredi notunuzu bildirecektir. İnternet bankacılığı ile kredi notu öğrenmeyi isterseniz, internet bankacılığına giriş yapıp, sistemin sizi yönlendirmesiyle kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bankadan bankaya değişiklik gösterse de ortalama 1 ile 5 lira arasında bir bedel karşılığında bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Kredi Puanı Sorgulama

Kredi puanı Merkez Bankası tarafından bankalarla olan ilişkilerinden dolayı müşterilere verilen puanlardır. Kredi puanını sorgulayabilmek için öncelikle kredi kayıt bürosuna internetten üye olmak gerekir. Kredi kayıt bürosuna üye olabilmek için merkez bankasının sitesinden kredi kayıt büroya girerek kimlik bilgilerini telefon üzerinden doğrulayarak üye olunur. Üye olduktan sonra hangi banka adına üye olunmuşsa, 3 ile 5  arası bir ücret ödeyerek kredi puanı sorgulaması yapabilirsiniz.

Kredi puanı sorgulaması kredi alacaklar için önemlidir. Kredi puanını öğrenerek, ona göre başvurmak gerekir. Çünkü, kredi başvurularında, kredi puanında düşmeler de olmaktadır. Kredi puanına etki eden unsurlar; bankayla kaç senedir çalışıldığı, kredi kartı kullanması, önceden alınan krediler, yapılan ödemelerin zamanında yapılması gibi banka işlemleridir. Kredi sorgulamaları internet üzerinden yapılabildiği gibi banka şubesine dilekçe ile başvurarak da yapılabilir.Kredi puanını yükseltmek için bankayla yapılan işlemlerde ödemeleri düzenli bir şekilde yapmak gerekmektedir. Ödemelerdeki düzensizlik kredi puanına negatif olarak yansımaktadır. Kredi puanı sorgulama bankaların kredi verirken başvurdukları ilk işlemdir. Kredi kayıt bürosu, kredi kayıt puanlarını devamlı güncellemektedir.

Kredi Notuna Göre Kredi Çekilebildiğine Göre Kredi Çekmek için Kredi Notum Kaç Olmalı?

Bankadan sorunsuz bir şekilde kredi alabilmek için kredi notunun en az 1499 olması gerekmektedir. Ülke genelinde yapılan kredi notu araştırmasında vatandaşların sahip olduğu kredi notu ortalaması 1400 puanın altındadır. Bu da bankalardan alınacak olan kredilerin çıkma ve onaylanma ihtimalini ciddi oranda azaltmaktadır. Kredi notunun yüksek tutulması için her zaman bankalar ile bilinçli bir şekilde işlem yapılmalıdır. Yani alınan kredilerin ödemelerinin gelire göre düzenlenmesi ve kredi kartı limitlerinin de aylık gelire göre hesaplanması gerekmektedir. Ayda geliri 2 bin TL olan bir kişinin bankadan kredi notu yüksek olsa bile 100 bin TL kredi çekmemesi gerekmektedir.  Ancak kredi alırken kredi hesaplamasını yapmak ihmal edilmemelidir. Aynı durum kredi kartları için de geçerlidir. Kredi kartı limitlerine dikkat edilmeli ve harcamaların düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.