Tefecilerden Borç Almak Neden Tehlikelidir?

Tefecilerden borç almanın tehlikeli olduğunu ve ödeme koşullarının ne denli katı olduğunu elbette bilmeyen yoktur.Tüm bu bilinenlere rağmen kimi insanlar tefecilerden borç alma yoluna gidebiliyor. Ancak daha sonra borç akdinin gecikmesi durumunda yaşananlar insan için büyük bir pişmanlık kaynağına sebebiyet veriyor. Tam bu noktada borçlu insanların tefecilerden para almadan önce sağlam karar vermeleri gerekiyor.

Ancak, banka ile arası kötü olanlar senetle para bulabilmek için tefeci ile anlaşmaya kadar gidebiliyor. Şu da çoğu insanın bilmediği bir gerçek ki tefecilerin oluşturduğu sistem hemen hemen bankaların oluşturduğu sistemden farksızdır. Ancak cezai uygulamalar yönünden bankalar daha hafifletici sebepler kullanma yoluna gidebilirler.

Tefeci kredisi almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Tefeciler genellikle bu tür alışverişlerini internet üzerinden yapmaktadır. İhtiyacı olanlara ulaşarak yapılan bu alışverişte dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kesinlikle kimse ile yüz yüze görüşmeden asla kapora vermemenizdir.

acil-tefeci

acil-tefeci

Sizden kredi olanakları sunacağım diye kapora adı altında para isteyen kişilere yahut gruplara asla ehemmiyet vermeyin. Yapacağınız en ufak yanlış dahi hayatınızı karartmaya ve tüm yanlışlarınızın önünü açmaya yetecektir. Tefecilerin bu konuda hiçbir şekilde hoşgörü göstermeyeceği anlatılan hikayeler göz önüne alındığında pek de uzak bir ihtimal değildir. Bazı mağdurların anlattığı olaylar tefeci müşteri ilişkisinin ne denli karanlık olduğunu gözler önüne sermektedir. Yapılan en büyük yanlış ise ödenemeyecek kadar paranın yükü altına girmektir. Böylesi bir hata sizi sadece borçlu duruma getirmeyecektir. Aynı zamanda altında ezileceğiniz bir psikolojik baskının tohumlarını da hayatınıza ekmiş olursunuz. Acil durumlarda para kaynağı konusunda araştırma yapmadan önce kesin bir bilgi edinmelisiniz. İnternet sitesinde yapılan duyuruların cazip teklifleri hayallerinizle oynamak için yapılan tuzak girişimleridir. Akabinde bu tuzağa düşecek olursanız ilk defa duyduğunuz hukuki aldatmacalar devreye girecektir. Bu durumun alternatif düşüncelerinizin önüne geçmesine izin vermemelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Torosgaz Anlaşmalı Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın