Ölen Emeklinin Kredi Borcu

Eğer vefat eden emekliye ait kredi borcu için kredi yapılırken yapılan bir hayat sigortası varsa tüm borçları sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Kişinin vefatıyla ilgili şüpheli bir durum söz konusu ise şirket tarafından otopsi istenebilir, böyle bir durum söz konusu değilse borcun tamamını sigorta şirketi ödemekle yükümlüdür.

Fakat vefat eden emekli kredi borcu için kanuni bir zorunluluk olmadığı için hayat sigortası yaptırmadıysa bu durumda mevcut tüm borçları gibi kredi borcu da vefat eden emeklinin mirasçılarının yükümlülüğüne geçmektedir. Bu olay, miras durumunda nasıl bir dağılım yapılıyorsa borçlanmada da aynı şekilde yapılmaktadır.

 Hükmen Red Davası Nedir

Eğer geride kalan borçlar miras kalan malvarlığının değerinin üzerinde ise mirasçılar Medeni Kanunun 605. ve 606. Maddeleri uyarınca mirasçılar bu mirası reddedebilirler. Red işleminin 3 aylık bir süre içinde yapılması gerekmektedir. Buna “Gerçek Red” denilir.3 aylık süre içerisinde eğer red işlemi yapılmazsa borçlar ve varlıklar mirasçılara devrolur. Eğer geride kalan çocuklar medeni hakları kullanma durumunda değillerse yasal temsilcileri (mesela anne veya baba) aracılığıyla reddi miras yapabilirler. Buna da “Hükmen Red” denilmektedir. Mirasın reddedilmesi eş ve çocuklara bağlanacak olan dul ve yetim aylılığının ödemesini etkilemez, aylık bağlanabilir.

reddi-miras

reddi-miras

Reddi miras işlemi ancak mirasçılar tarafından sadece mahkeme yoluyla yapılabilmektedir. Mirasın reddi konusundaki başvurunun mirası bırakanın son ikametgahının bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine sözlü ve yazılı beyan ile yapılması gerekmektedir.

Sulh hakimi sözlü ve yazılı ret beyanını bir tutanakla tespit eder. Reddin kayıtsız ve şartsız olması gerekmektedir. Yani  reddi miras yaparken sadece borçları reddetme durumu söz konusu değildir. Borçlarla birlikte mal varlığından da vazgeçmek demektir.

Eğer ölüm tarihinde vefat eden kişinin ödemeden aczi tespit edilmiş ise bu miras bırakanın borca batık vefatı anlamına gelir. Bu durumda mirasçılar mirası red etmiş gibi hüküm ifade eder, mirası reddetmeleri şartı ortadan kalkar.

Mirasçılar miras bırakan kişinin vefatından sonra mirasçılardan birisi mirasçının borcunu tahsil etmiş olursa bu onun mirasın reddi beyanında bulunmasını engeller.

Borç ödememe durumunda bir de kredi kefili faktörü devreye girer.

Eğer vefat eden emekli kredi kullanırken bir başka kişiyi kefil göstererek kredisini aldıysa banka bu bireyi de takip altına alarak borcun tahsilini kefil üzerinden yapabilir.

Bir önceki yazımız olan VAKIFBANK HESAP NUMARASI NO KAÇ HANELİ NEREDE YAZAR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın