Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi

Türkiye’de yanlış uygulamalar yapan kuruluş ve kurumlar sebebiyle sigorta ve bireysel emeklilikle ilgili ön yargılar mevcuttur. Neyse ki Bireysel Emeklilik Sisteminin devlet tarafından da çok önemsenmesi ve desteklenmesiyle bu yanlış anlaşılmalar ve ön yargılar yavaş yavaş düzelmektedir.

Bireysel Emeklilikte para biriktirmek aktif çalışma hayatı içerisinde olan herkes için avantajlı bir seçenektir. Gençlik döneminde ve aktif çalışırken sağladığımız bir yaşam standartımız vardır. Alışkanlıklarımız, alışverişlerimiz, sosyal ilişkilerimiz bu anlamda şekillenmektedir. Oysaki emeklilikle birlikte aylık geliriniz neredeyse %30’lara varan oranlarda düşüşe uğramaktadır. Bu da mevcut yaşam standartımızda düşüşe ve alışkanlıklarınızdan taviz vermenize sebep olacaktır. Uzun yıllar süren çalışma hayatından sonra emeklilik döneminde kendi istediklerinizi yapmak için vakit ayırabileceğiniz dönemde yaşam kavgasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu tür finansal risklerden sizleri koruyabilmek için Kuveyt Türk faizsiz bireysel emeklilik sitemine üye olabilirsiniz. Sisteme katılım için gelir düzeyiniz ve emeklilik dönemine ait gelir beklentinizi karşılıklı değerlendirerek katkı payınızı hesaplayarak, BES (bireysel emeklilik sistemi) teklif formunu doldurarak imzalamanız yeterli olacaktır. Teklif formunu imzaladıktan ve teklifiniz onaylandıktan sonra 60 gün içerisinde vazgeçme hakkına sahipsiniz. Cayma durumunda ödediğiniz miktar hiçbir kesinti yapılmadan tarafınıza iade edilecektir.

Kuveyt Türk faizsiz bireysel emeklilik sisteminde ödemelerinizi dilerseniz her ay yapabileceğiniz gibi,3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak da yapabilirsiniz. Düzenli katkı payınız dışında ara ödemelerde yapabilirsiniz. Ödemelerinizi dilerseniz kredi kartınız aracılığıyla dilerseniz de banka hesabınız aracılığıyla otomatik olarak ödeyebilirsiniz. Ödeme zorluğuna düştüğünüz durumlarda ödemenize ara verebilirsiniz. 01.Ocak.2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere katılımcı olarak sizin ödediğiniz miktarın %25’i kadarlık tutarı da devlet katkısı olacaktır.Yani siz aylık 100 TL ödüyorsanız, devlette sizin adınıza 25 TL katkıda bulunacaktır.

Emeklilik için herhangi bir ödeme miktarına ulaşmış olmanız gerekmemektedir. Kuveyt Türk faizsiz bireysel emeklilik sisteminde ilk giriş itibariyle en az 10 yıl katkı payı ödemiş olmanız ve 56 yaşınızı tamamlamış olmanız gerekmektedir. Emekliliğe hak kazandığınızda sistemde biriken birikimlerinizi tek bir seferde alabileceğiniz gibi,bir kısmını alıp diğer kısmını emekli aylığı şeklinde de alabilirsiniz. Emekli aylığınızı da sizin belirlediğiniz bir sürede veya ömür boyu şeklinde de alabilirsiniz. Katılımcı emekliliğe hak kazanmadan vefat ederse birikim sözleşmede belirlediği lehdar/lehdarlara ödenir.

Bir önceki yazımız olan Akbank Direkt Şifre Nasıl Alınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın