Hesap Numarası Banka Kartlarının Neresinde Yazıyor

Bireylerin gerek yatırım amaçlı paralarını güvence altına almak,gerekse bankaya ait herhangi bir ürünü kullanmak sureti ile bankaya kendi adına hesap tanımı yaptırmış olması gerekmektedir. Banka görevlisi tarafından bireylerin kimlik fotokopisi,adres teyidi,anne kızlık soyadı gibi bilgilerini banka ekranına giriş yaparak oluşturulan banka hesabı bilgileri birey ile hesap cüzdanı yada banka hesap kartı verilerek paylaşılmaktadır. Açılan banka hesabı her birey için ayrı ayrıdır. Müşterilerin bankalarda işlem yapmalarına yarar sağlamakta olan hesap numarası sayesinde bankalar bireyleri birbirlerinden ayırt edebilmektedirler.

banka kartı hesap numarası

banka kartı hesap numarası

Her bankanın kendine ait bir logosunun bulunduğu banka kartı mutlaka vardır. Banka ATM’lerinden para yatırma,para çekme gibi benzer işlemleri yapmaya yarayan banka kartı sayesinde bireyler banka şubesine gitmeden dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar bankacılık işlemlerini ATM’aracılığı ile halledebilmektedirler. Üstelik sadece o bankaya ait ATM’den değil artık günümüzde her banka için kurulan ortak ATM’lerden de işlemlerini rahatlıkla yapabilmektedirler. Banka kartlarının üzerinde yazılı olarak bulunmakta olan hesap numaraları sayesinde gerek internet bankacılığı aracılığı ile gerekse telefon bankacılığından hesap numarası belirterek işlem yapılabilmektedir. Bazı bankalara ait kartların üzerinde müşteri numarası bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise ilgili kartın kaybolması yada çalınması neticesinde üçüncü şahısların bireylerin hesaplarına ulaşmasını engellemek amaçlıdır. Ancak günümüz şartlarında her ne kadar kart üzerinde hesap numarası yazmasa da kart dolandırıcılığı epey bir yol katetmiştir.

Bankalara ait kartların ön yüzünde 16 hane şeklinde olan numara kart numarası olarak bilinmektedir. ilgili bireye ait hesap numarası ise bu 16 hanelik numaranın altında yer almaktadır. Hesap numaraları kimi bankaların kartlarında sadece hesap numarası olarak belirtilirken kimi kartlarda bankalardan elektronik fon transferi yöntemi ile para gönderimine yaramakta olan 26 haneli İban numarası da yer almaktadır. Yer alan İban numarası ülke kodu ile başlamakta,banka kodu ile devam ederek hesap numarası şeklinde bitmektedir. Kart üzerinde bulunan İban numarası 26 hane hesap numarası ise 16 hane olarak bilinmektedir. Bu hesap numarasının ilk baştaki hanesi şube kodunu,sonraki haneleri müşteri numarasını en sonda bulunan hanesi ise müşterinin hesabına bağlı olan ek numarayı göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Verilir-Kredi Çıkartılır İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın