Canlı Hayvan Kredisi

Ülkemizde hayvancılık son derece önemli bir sektör olsa da ne yazık ki her geçen gün daha da gerilemekte ve aşamada söz konusu durumu düzeltmek adına devreye gerek devlet destekli olarak gerekse bankalar tarafından verilmekte olan canlı hayvan kredisi girmektedir. Söz konusu olan bu kredi ülkemizde hayvancılık yapmak isteyen kişilerin sayısını ve yapılmakta olan söz konusu işin kalitesini arttırmayı amaçlamak ile beraber pek çok farklı kanaldan verilmektedir. Hemen hemen her yıl sunulmakta olan bu hizmet kapsamında 2017 yılında da canlı hayvan kredisi verileceği yetkililerce açıklanmış olan bir konudur.

Bankalardan Alınacak Olan Hayvancılık Kredileri

Ülkemizde varlığına ve hizmetlerine devam etmekte olan onlarca banka mevcut olmak ile beraber ne yazık ki bunlar arasında hayvancılık kredisi veren yerler bulmak bir hayli zor olmaktadır. Çünkü bazı belli başlı bankalar haricinde hemen hemen hepsi bu kredi sistemini çok da karlı görmemektedir.

Ancak bazı durumlarda bankaların da bu krediyi  verdiğine rastlamak mümkün olmak ile beraber bunun temel sebebi ya devlet destekli olarak çalışmaları yani daha net söylemek gerekir ise hali hazırda devlet tarafından verilmekte olan bir krediye aracılık etmeleridir. Bir başka detay ise bazı durumlarda yurtdışı destekli olan kredilerdir. Kimi bankalar yabancı ülkelerdeki bazı destekleme ve kalkındırma kuruluşları ile ortaklık yürüterek hayvancılık kredisi vermektedirler.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri

Bu aşamada asıl önemli ve aynı zamanda da asıl etkili olan krediler devlet eli ile ve devlet kurumlarınca verilen kredilerdir. Genellikle bu süreçte hizmet sunumu yapmakta olan yerler arasında ise en çok dikkat çeken Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ya da kısa adı ile KOSGEB olmaktadır. Bu kurum hemen hemen her devlet kredisinde hizmet vermek ile beraber canlı hayvan kredisinde de başvuru yapılacak olan yerler arasında yer almaktadır.

Eğer siz de anlatılmakta olan bu hizmetten faydalanma ve bu şekilde hayvan alma niyetinde iseniz KOSGEB duyularını takip etmenizi öneririz.

 

Bir önceki yazımız olan Türk Parasının Değerli Olduğu Ülkeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın