Asgari Ücretliye Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde çalışmakta olan kişilerin oldukça büyük bir dilimi asgari ücretli olmak ile birlikte alt gelir grupları arasında yer almaktadır. Söz konusu olan bu kişilerin ortalama olarak 1300 Türk Lirası civarlarındaki bir maaş ile geçinebilmeleri son derece güç olmak ile beraber bazı durumlarda kendilerine maddi olarak destek olacak yerler  aramak ile birlikte bu noktada asgari ücretliye kredi veren bankalar aramaktadırlar.

Bankalar her iktisadi teşebbüste olduğu gibi kendilerine kazanç getirecek işlemler yapmak istemekte bu sebeple de ödeme gücü en yüksek olan kişilere kredi vermek istemektedirler. Bu durum en çok asgari ücretli kişileri etkilemekte olmak ile beraber kendilerine kredi verecek olan yerler bulma konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Ancak belli başlı bankalar bu kişilere de hizmet vermekte olup en çok dikkat çekenleri şunlardır;

bankalar

bankalar

a. Ziraat Bankası,

b. Halk Banka,

c. Denizbank,

ç. ING Bank,

d. Alternatif Bank,

e. Odeabank,

f. Akbank,

g. Vakıf Bankası,

h. HSBC Bank,

ı. Finans Bank,

i. İş Bankası,

j. Pozitif Bank,

Garanti Bankası,

k. Yapı Kredi Bankası,

l. Aktifbank,

m. Şekerbank ve

n. Türkiye Ekonomi Bankası’dır.

Bu bankalardan alınacak olan kredi hizmeti ile alakalı olan bazı detaylar ise şu şekildedir;

a. Adı geçen bu bankalar asgari ücretlilere kredi vermek ile birlikte söz konusu olan bu kredinin tutarı belli bir seviyenin altında olmak zorundadır. Başka bir deyiş ile belirtilen durumdaki kişilerin alabileceği kredi tutarı cüzi bir seviyede olmak zorundadır. Bu durumun istisnası olarak belirtilmesi gereken hane içinde başka bir sigortalı çalışan olması ya da ek bir gelir beyanının gerçekleşmesi durumunda bankaların mevzu bahis olan kişilere yüksek tutarlarda kredi vermeleri mümkün olabilmektedir.

b. Belirtilmekte olan bu bankaların dikkat ettiği hususlardan bir diğeri de kendine kredi almak için başvuru yapan bu kişilerin sahip olduğu kredi notudur. Eğer bu kişilerin kredi notu belli bir seviyenin üzerinde değil ise bankalardan kredi  almaları da mümkün olmayacaktır. Adı geçen bankalar asgari ücretliye kredi verme konusunda ılımlı bakan yerlerden olsa da düşük kredi notu bu yerlerin de hizmet verme konusunda imtina etmesine sebep olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapın

Sorunu Sor Uzmanları Cevaplasın